vizual za epromet link

Analiza portala gradonačelnik.hr pokazuje da su sport i rekreacija i u 2015. godini zadržali približno jednaku poziciju u proračunskim politikama gradova. No, za razliku od godinu ranije, kada je 12 gradova za sport i rekreaciju izdvojilo preko 10 posto svog proračuna, u 2015. godini na toliko se izdvajanje odlučilo deset gradova.




Prema podacima Ministarstva financija o izvršenju gradskih proračuna u 2015. godini, najviše je za sport – četvrtinu svog proračuna, izdvojio Grad Zabok (gradonačelnik Ivan Hanžek). Nakon 2014., kada je bio treći, sa izdvajanjem od 23,5 posto proračuna, Zabok se u 2015. probio na prvo mjesto izdvojivši za sport i rekreaciju 25,16 posto, odnosno 9,1 milijun kuna.

'Dvorana je izuzetno važna za građane Zaboka jer je čekaju jako dugo. Na području grada postoji nekoliko školskih dvorana, ali one nisu adekvatne, dok će nova dvorana moći zadovoljiti potrebe škola, ali i udruga i građana', ističu u gradskoj upravi u kojoj naglašavaju kako u Zaboku djeluje veliki broj uspješnih sportskih udruga i klubova koje grad financijski pomaže jer žele da se što više djece i mladih uključe u aktivno bavljenje sportom.

Drugi je, kada se gleda udio proračuna izdvojen za sport – 22,87 posto, odnosno 46.946.739 kuna, Varaždin. Varaždin je u samom hrvatskom vrhu i kada se gleda 'per capita' izdvajanje – 1000 kuna po stanovniku. Iz gradske uprave gradonačelnika Gorana Habuša pojašnjavaju kako Grad, među ostalim, financira održavanje četiri velike sportske građevine koje besplatno koristi najveći broj sportskih udruga.

Treći je, sa izdvojenih 17,78 posto proračuna, grad Supetar no kada se, pak, gleda per capita kriteriju, Supetar je na drugom mjestu sa čak 1317 kuna po stanovniku.

Gradonačelnica Ivana Marković ističe kako Grad kontinuirano, temeljem natječaja i programa, financijski pomaže sportskim udrugama i klubovima. Ulaganje u sport i zdravi život djece i mladih smatraju izuzetno bitnim, pogotovo na otocima gdje su mogućnosti za djecu manje nego u velikim gradovima.

Kapitalna investicija za Supetar prošle je godine bila nova školska sportska dvorana, vrijedna 25 milijuna kuna, u čemu je Grad participirao sa 4,5 milijuna. Dvorana je izgrađena prije svega za potrebe škola, ali je, uz 500 školske djece, koriste i brojne sportske udruge i klubovi, te građani. Grad je u ovogodišnjem proračunu osigurao i više od 600 tisuća kuna za održavanje dvorane, navodi I. Marković.

'Jako sam ponosna što smo dvoranu doveli do kraja i što će budućoj djeci biti dostupno sve ono što prijašnjim generacijama nije bilo', ističe Marković.

Osim same dvorane, Grad Supetar uložio je gotovo milijun kuna u izgradnju novog igrališta uz dječji vrtić, koje ima sve licence i prilagođen je potrebama djece vrtićkog uzrasta. Na igralište se, kaže, čekalo više od 20 godina, a otvoreno je početkom ove godine. Sagrađen je i novi sportski teren u Mircima, prvo takvo igralište u tom mjestu, u kojeg je uloženo 250 tisuća kuna, a u idućoj fazi uredit će se tribine.


U prvih deset gradova po izdvajanju za sport plasirali su se potom Klanjec (16,90 posto), Novigrad (16,33 posto), Korčula (13,05 posto), Rijeka (11,88 posto), Sinj (11,70 posto), Poreč (10,96 posto), te Kraljevica (10,87 posto).

Uz Novigrad, po per capita kriteriju, u prvih deset gradova po izdvajanju za sport su Supetar, Zabok, Varaždin, Poreč, Opatija, Rijeka, Rovinj, Dubrovnik i Korčula.

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.