Komunalno društvo GRAD d.o.o. podijelit će svakom kućanstvu spremnike za papir i plastiku uz već postojeće za miješani otpad.
“Uvođenjem sustava odvajanja otpada na kućnom pragu, podignut ćemo kvalitetu usluge u Supetru, Mircima, Škripu i Splitskoj, ali i napraviti važan iskorak ka očuvanju naše životne sredine. Radi se o projektu koji provodimo u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU). Spremnici će omogućiti svim građanima da u što većoj mjeri odvajaju otpad i tako, između ostalog, doprinesu zaštiti i očuvanju okoliša kroz recikliranje i ponovnu uporabu sirovina. Također, očekujemo i da će se na ovaj način smanjiti količina otpada koja se zbrinjava odlaganjem na deponiju Kupinovica, što je u skladu sa zelenim politikama Europske unije. Sve promjene kreću od nas samih, stoga pozivam sve naše sugrađane da na pravilan način koriste spremnike za odvajanje otpada i pokažu odgovornost prema svom gradu i okolini”, izjavila je Marijana Šemanović, direktorica Komunalnog društva GRAD d.o.o.
Uz spremnike za miješani otpad koji su podijeljeni ranije, vlasnicima kuća dodijelit će se još i spremnici od 120 litara za odvajanje papira i plastike, a zgradama zajednički spremnici za iste materijale, unutar kojih je za svaki stan predviđeno 60 litara. Dio njih već je stigao u Komunalno društvo GRAD, te će se u narednom periodu odrediti dinamika podjele kućanstvima. Fiksna naknada za odvoz za sve je građane ista, a iznosi 62.38 kuna po kanti miješanog otpada po kućanstvu. Odvoz odvojenog otpada namijenjen za recikliranje, poput onog u novim spremnicima za papir i plastiku, već je uključen u fiksnu naknadu.
Na službenoj stranici Grada Supetra može se zatražiti i komposter u kojeg će se odlagati biootpad i osigurati prirodno gnojivo tijekom čitave godine. Za odlaganje stakla potrebno je otići na zelene otoke kojih na području grada ima na 20 lokacija, a na pojedinima se nalaze i spremnici za tekstil.
U konačnici, odvajanjem otpada na kućnom pragu građani izravno sudjeluju u procesu kružnog gospodarstva. Naime, otpad koji odvoje, reciklira se i koristi za proizvodnju novih proizvoda. Tako se smanjuje potreba za novim, sirovim materijalima te se konzervira postojeća energija. Odvajanjem na kućnom pragu građani osiguravaju i da otpad završi na pravom mjestu, a ne da se razgrađuje u prirodi, narušavajući tako floru i faunu.
Sljedeći korak u razvoju supetarskog sustava gospodarenja otpadom je izgradnja Reciklažnog dvorišta u industrijskoj zoni Žedno-Drage za koju je ishođena lokacijska dozvola, izrađena projektna dokumentacija te se čeka usklađenje Urbanističkog plana uređenja s Prostornim planom. Nakon toga će se ishoditi građevinska dozvola i prijaviti na natječaj FZOEU za dobivanje sredstava za izgradnju istog. U međuvremenu je Komunalno društvo GRAD d.o.o., do izgradnje reciklažnog dvorišta, na samom deponiju osposobilo stacionarnu prešu za papir te kontejnere za odvojenu plastiku i staklo, gdje se sakuplja odvojeno prikupljeni otpad te predaje ovlaštenom sakupljaču, poduzeću Michieli-Tomić d.o.o., s kojim ima potpisan ugovor o preuzimanju odvojeno prikupljenog otpada.
Sve detalje o sustavu odvajanja otpada na kućnom pragu pronađite na službenoj stranici Komunalnog društva GRAD d.o.o., a na Facebook stranici tvrtke pratite i sve zanimljivosti i upute o pravilnom odvajanju otpada iz udobnosti svog doma pod sloganom “Odvajanje otpada je lako!”