Iza najiščekivanije arheološke izložbe u našoj zemlji od osamostaljenja do danas koja je sinoć spektakularno otvorena u Arheološkom muzeju u Splitu stoji dugogodišnji samozatajan rad jedne naše Supetranke.
Izložba o kojoj je riječ nosi naziv "MEMENTO MORI. Arheološka istraživanja salonitanske Zapadne nekropole na Zaobilaznici 1986. – 1987." i predstavlja arheološke artefakte pronađene tijekom gradnje solinske zaobilaznice osamdesetih godina prošlog stoljeća a koordinatorica izložbe, njena autorica i jedna od ključnih osoba bez kojih ove veličanstvene arheološke predstave na kojoj se radilo preko tri godine ne bi bilo magistra je arheologije, etnologije i kulturne antropologije, kustosica najstarijeg muzeja u Hrvatskoj, splitskog Arheološkom muzeja i naše, supetarsko dite - Vesna Matić.
"Gotovo 40 godina trebalo je da se na tisuće iznimno vrijednih arheoloških nalaza analizira, znanstveno obradi, interpretira i stavi u kontekst. Ovom izložbom koja će za javnost biti otvorena godinu dana obuhvaćeno je tek 1200 pronađenih artefakata što predstavlja samo jedan mali dio fundusa muzeja." - objasnila je Vesna.
Jučerašnji datum namjerno je odabran za otvaranje izložbe - nastavila je Vesna, na februarske ide održavale su se rimske pogrebne svečanosti kojima su Salonitanci odavali počast svojim mrtvima. Baš kao i tada, sarkofazi i spomenici poredani sve do glavnog ulaza ukrašeni su lovorovim vijencima i girlandama, a cijelim prostorom dominirala je crvena boja i svjetlosni efekti koja je u antičko doba, bila boja kojom se odavala počast smrti.
U samoj zgradi muzeja jedan dio posvećen je istraživanjima iz 1986. i 1987. godine, a drugi dio posvećen je predmetima iz grobova i pronađenim spomenicima. Vrijednost građe neprocjenjiva je, a neki eksponati rijetkost su i u svijetu. Dodatno, koristeći se modernom tehnologijom rekonstruiran je izgleda četiriju osoba te je po prvi puta javnosti predstavljeno i kako su Salonitanci izgledali.
Na sredini se nalazi velika dizajnerska instalacija kojom se odaje počast Salonitancima. Naime, prilikom istraživanja istraženo je 615 grobova. Jasno, zbog prostornog ograničenja na izložbi ih je predstavljeno 60-ak, no ovom instalacijom svi su oni naznačeni pločicom i brojem osiguravajući na taj način da nitko ne bude zaboravljen. Efektna i atraktivna rješenja kojom je izložba predstavljena promišljeno dodatno uvlače posjetitelje u suštinu same priče. Dizajn postava izložbe potpisuje Clinica studio, dok vizualni identitet potpisuje dizajn studio Kazinoti & Komenda.
Izložbu je u ime Ministrice kulture i medija RH otvorio župan Blaženko Boban koji se prisjetio arheoloških istraživanja koje je promatrao u mladosti, naglašavajući važnost teme koja je predstavljena izložbom.
Vesna Matić osim što je kustosica izložbe ujedno je i urednica dvojezičnog vodiča u kojem su tajne otkrivene tijekom istraživanja u kojemu je obrađeno ukupno 28 tema koje prate fotografije.
VESNA MATIĆ Akademski naziv: magistra arheologije, magistra etnologije i kulturne antropologije, doktorand arheologije (u tijeku)
Ostvareni obrazovni, akademski i znanstveni stupnjevi: Stručna djelatnost Izložbe: - Memento mori. Arheološka istraživanja salonitanske Zapadne nekropole na Zaobilaznici 1986.-1987.), Split 2023., kustosica izložbe Sudjelovanje u uredništvima stručnih i znanstvenih časopisa - 2023. urednica vodiča kroz izložbu Memento mori. Arheološka istraživanja salonitanske Zapadne nekropole na Zaobilaznici 1986. – 1987. Arheološka istraživanja Arheološkog muzeja u Splitu: Arheološka istraživanja drugih institucija: Članstva u društvima i udrugama: Bibliografija: |