Jučer je u Klisu, u Dom kulture Jozo Buliga, na inicijativu splitsko-dalmatinskog župana Blaženka Bobana, održan 2. Sastanak gradonačelnika gradova i načelnika općina Splitsko-dalmatinske županije.
Prva točka dnevnog reda bila je “Objedinjavanje turističke ponude turističkih zajednica gradova i općina s ciljem zajedničkih promotivnih aktivnosti na domaćem i inozemnom emitivnom tržištu”. U govoru koji je održao Kristijan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice istaknuto je kako je HTZ počela raditi na promjeni zakonodavnih okvira za novi zakon. Stav je ministarstva da se ne ide u ukidanje turističkih zajednica. One imaju širi društveni kontekst. Ako se želi napraviti daljnji iskorak, potrebno je udruživanje malih turističkih zajednica. Drugi oblik udruživanje turističkih zajednica je turistička zajednica višeg reda poput inicijative Turističke zajednice imotskog područja. Danas je glavni motiv dolaska doživljaj.
Tri su osnovna cilja: Želi se produžiti postsezonu, drugo je povećanje potrošnje gostiju unapređenjem ponude i turističke infrastrukture, a treći cilj je da Glavni ured HTZ sa županijskim i nižim turističkim zajednicama provodi aktivnosti na tržištu u cilju jačanja nacionalnog brenda. Primjerice, reklamiramo se na sajmovima
U drugoj točki prezentiran je projekt METMONIC - tj. modernizacija meteorološko-motriteljske mreže u SDŽ a prestavili su ga Stjepan Ivatek-Šahdan, voditelj Projekta i Zvonimir Jakopović, voditelj Službe za automatska i posebna mjerenja.
Ukupna vrijednost projekta je preko 340 milijuna kuna. Trajanje projekta je 4 godine i počeo je 1. listopada. Modernizira se 500 lokacija.
U sklopu projekta postavit će se i meteorološke plutače, njih pet, a mjerit će i stanje mora i atmosfere što je vrlo važno za sigurnost prometa.
U slijedećoj točki dnevnog reda bilo je govora o nabavi novih vatrogasnih vozila za jedinice lokalne samouprave a inicijativu je prezentirao glavni županijski vatrogasni zapovjednik Dražen Glavina. Zahvalivši se županu na inicijativi istakao je kako je naša županija po starosti voznog parka sa prosjekom od oko 22 godine druga ili treća u Hrvatskoj.
Preko 80 posto vozila koji gase požare otvorenog prostora je staro istakao je Glavina pa je prijedlog da županija daje učešće za nabavu vozila iz proračuna, a lokalna samouprava će ili davati preostali iznos u cijelosti ili će davati kredit, ili bakovne garancije za kredit. Način kreditiranje, odabir banke, garancije, rok isporuke vozila su također bitne stavke. Raspisat će se zajednički natječaj da bi ponuda bila u konačnici jeftinija.
“Stavljanje u funkciju napuštenih osnovnih škola” bila je 4. točka dnevnog reda. O tome je govorio sam župan Blaženko Boban.
– Na području Splitsko-dalmatinske županije postoje 153 napuštena objekta koja su nekad bila u sustavu obrazovanja, uglavnom u Zagori. Postoje problemi vlasništva, legaliteta… Od spomenutog broja objekata, sada možemo raspolagati s 43 objekta, a s ostalima ćemo morati revidirati vlasničke odnose i riješiti probleme. Ti objekti ne mogu ići u komercijalne svrhe, ali Županija je voljna bilo lokalnoj zajednici, bilo udrugama (lovci, izviđači…) surađivati, pa primjerice i za kunu, ali morate iskazati interes za objekte s vašeg područja uz određene elaborate. Uvjet je da ako se ikada dogodi da to ponovno može postati obrazovna ustanova, da se to i dogodi. Ako bude interesa, onda ćemo surađivati.
Ovo je predmet interesa i obveza naše županije – kazao je župan Boban.
Peta točka dnevnog reda bila je “Nabava školskih knjiga za školsku godinu 2018./19.” koju je također prezentirao župan Boban.
– Za školsku godinu 18/19. želimo osigurati sve knjige za đake tako da napravimo svojevrsnu indeksaciju razvojnih potencijala naših lokalnih zajednica. Ne može SDŽ financijski isto pomagati Bašku Vodu, Podstranu, Solin kao Primorskom Docu, Otoku, Lokvičićima itd. Ne bi bilo korektno. Mislili smo napraviti tablicu koju bi zajedno usuglašavali. SDŽ bi osigurala dobar dio sredstava, možda do 40 posto od ukupne vrijednosti troška za osnovnoškolce. Za svaku Općinu to ne bi bila ista suma novca.
Svim ruralnim općinama sufinancirali bi, primjerice 70 ili 80 posto, bogatijim područjima sufinancirali bi 20 do 30 posto. Vilo bih da u sljedećem razdoblju, ne zadirući u vaše proračune, javite koliko ste do sada u svojim proračunima sufinancirali djecu za nabavku knjiga s vašeg područja. Znam da je dobar dio ljudi ovdje to radio. Trebamo u što skorije vrijeme napraviti tablicu uz sudjelovanje predstavnika općina i gradova.
“Predstavljanje novih projekata Županijske razvojne agencije RERA” šesta je točka dnevnog reda. Projekt je predstavio ravnatelj Javne ustanove RERA SDŽ, Jozo Sarač.
– Sufinanciranja su oslonjena i na komunalnu i na socijalnu infrastrukturu. Primjerice, u program mogu uz preinake ući i planinarski domovi. Ovlast RERA-e je prikupiti ponude do 31. listopada, napraviti popis, popis mora biti usvojen na županijskom partnerskom Vijeću, i onda se potpisuje ugovor. Maksimalan broj projekata je 76, a preko 30 milijuna kuna je na raspolaganju. Može se dogoditi da se sredstva relociraju iz neke druge županije koja nije iskoristila sve što joj pripada.
Kod istog broja bodova prednost imaju prijave koje su stigle ranije.
U prvom krugu su 21 općina i gradova dobili sredstva, a kasnije još 7. 4 naše općine nisu prošle samo jer su zakasnile udariti žig u pošti. Jedna je zakasnila 12 minuta i izgubila 70.000 kuna.
Sarač je pozvao na prijavu na natječaj “Potpora za ulaganja u infrastrukturu vezano uz ravonj, modernizaciju i prilagodbu poljoprivrede i šumarstva!”. Još se može kvalitetno prijaviti na projekt koji nije kompliciran – kazao je.
Dragan Jelić, pomoćnik ministrice Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije prezentirao je potom natječaje koji su u tijeku ili će uskoro biti otvoreni nakon čega je sastanak i završen.